
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.12 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 10 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 60 µA |
| Max Input Current | 10 mA |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Max Output Voltage | 1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 10 mA |
| Initial Accuracy | 0.12 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$2.00367
Ext.Price$2.00367
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.00367 | $2.00367 |
| 10 | $1.95395 | $19.53950 |
| 25 | $1.93189 | $48.29725 |
| 50 | $1.91008 | $95.50400 |
| 100 | $1.88851 | $188.85100 |
